Obléct se na běhání za teplých dnů v létě není žádná věda a určitě si poradíte. Víte ale v čem vyrazit, když teplota klesá níž, například až k nule? Běžecký trenér Martin Levý vám poradí, co na sebe doslova od hlavy až k patě. Chladné počasí vás tak nezastaví a vy se můžete vydat na svou oblíbenou trasu.
Ideální je obléci se do více tenkých vrstev podle takzvané strategie cibule. Pokud se při běhu hodně zahřejete, budete si moci jednoduše jednu z vrstev sundat. Obecně se doporučuje na běhání obléci tak, jako by venku bylo o deset stupňů více.
Zásadní je spodní vrstva, kterou máte přímo na těle. Spodní prádlo nemusíte nijak speciálně řešit. Oblečte si to, ve kterém se vám běhá pohodlně. Následně budete vrstvit na horní část těla:
- Funkční tričko, které budete mít na tělo a bude vám odvádět pot. Určitě vynechte bavlněné, které by vás akorát mohlo nepříjemně studit.
- Tričko s dlouhým rukávem (klidně i bavlněné).
- Mikina na běhání.
- Běžecká bunda, která bude odolná proti větru.
Nohy postupně oblečte takto:
- Běžecké legíny, které si můžete do velkých mrazů klidně vzít i dvoje.
- Přes běžecké legíny si lze ještě natáhnout kraťasy nebo běžeckou sukni.
- Delší ponožky, aby chránily achilovky a kotníky.
Vaše chodidla nejlépe udrží v teple a suchu zimní boty na běhání. Pokud nejste ten typ, co má neustále teplé dlaně, nezapomeňte ani na rukavice. Krk a hlavu ochráníte nákrčníkem a čepicí. A hlavně si svůj běh v chladném počasí nezapomeňte pořádně užít.
Jestli chcete i pár tipů, co v takových podmínkách dělat i nedělat při běhání, pusťte si další video.
Vybavit se na běhání