Jaro se ozývá a konečně je lepší počasí na to, abyste mohli začít plnit jedno ze svých novoročních předsevzetí, na které jste už úspěšně zapomněli. Ano, mluvíme o tom, jak jste si slíbili, že konečně začnete běhat. Ale jak na to? Máme pro vás pár základních rad, které se vám budou hodit.
Pokud s běháním nemáte moc zkušeností, hlavně se nikam nežeňte a trénujte s rozvahou. Ze začátku stačí pomalejší tempo, abyste si zvykli. Není ostuda například střídat běh a rychlou chůzi, tedy provádět indiánský běh. Nepočítejte uběhnuté vzdálenosti, ale soustřeďte se na dobu, po kterou vydržíte běhat. Jakmile dokážete v kuse zaběhnout například 3 nebo 5 kilometrů, můžete se zaměřit na zrychlování.
Jakmile vás běh pořádně chytne, zvažte investici do pořádných bot, které si vyberte podle toho, na jakém povrchu nejčastěji běháte. V sérii videí se věnujeme různým aspektům běhání, tak pojďme mrknout na základy.
Pár bodů k zapamatování:
- Na začátku volte pomalejší tempo, až postupně jej navyšujte.
- Nejprve stačí maximálně tři tréninky týdně.
- Je dobré nesoustředit se na uběhnutou vzdálenost, ale dobu, po kterou jste schopní běžet.
- Zkuste indiánský běh - jakmile ucítíte, že se zadýcháváte a buší vám srdce, přejděte plynule do chůze. Po zklidnění se můžete zase rozběhnout.
- Jakmile zvládnete 3 nebo 5 kilometrů na jeden zátah, zkuste se věnovat zrychlování tempa.
- Důležitý je pitný režim, a to ne pouze při běhu, ale už před ním. Nezavodněný organismus rychle vypoví službu.
- Abyste viděli progres v pozdější fázi trénování, běhejte alespoň třikrát týdně.
- Pořádně se otestujte, jestli vás běhání baví. Pak je dobré zainvestovat do dobrých bot pro konkrétní povrch, na kterém primárně běháte.
- Na trénování je ideální jaro a podzim, protože nepotřebujete moc vrstev oblečení, zároveň ale není moc teplo, aby se organismus přehříval.
Vybavit se na běhání