Když se řekne „galerie“, většina z nás si představí uzavřené prostory plné obrazů a soch. Ale i příroda má své umění, které čeká na to, abyste je objevili. V tomto článku vám představíme 5 tipů na výlety, které vás zavedou do skrytých pokladů a méně známých míst v Česku. A co víc, s řádným vybavením tyto trasy můžete zdolat i za chladnějšího počasí! Připravte se na nezapomenutelné zážitky v krásné přírodě, kde se umění a krajina prolínají!
Národní památník odposlechu
Jedinečné místo, které vám bude připadat nereálné, to je Národní památník odposlechu, který se nachází v žulových lomech u hradu Lipnice. Tvoří ho třímetrové reliéfy Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči, které připomínají špiclování za minulých režimů.
Cestu k památníku můžete začít posilněním v hospodě U České koruny, kde se pod rukami Jaroslava Haška rodil Švejk. Odtud vás čeká asi 1 km po dobře značené trase, která vás provede různými lomy, procházka vám zabere minimálně 2 hodiny. Stezka vám nabídne nejen vytesanými prvky, ale i nádhernou scenérii. Nezapomeňte se zastavit v hostinci, kde visí sádrový model ucha, který sloužil jako předloha pro toto pozoruhodné dílo!
Zdroj foto: mapy.cz, autor: Martin Kubík
Slavenské hřiby
Na hřebeni Broumovských stěn, v části Broumovské vrchoviny, se nacházejí Slavenské hřiby – nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice. Tyto unikátní pískovcové útvary, rozeseté nad obcí Slavný, vás přenesou do pohádkové krajiny.
K hřibům se nejlépe dostanete z parkoviště v obci Slavný. Vydáte-li se po žluté turistické stezce, dostanete k rozcestí a napojíte se na červenou. Cestou můžete obdivovat další skály v okolí Zaječí a Hruškovy rokle. Objevte kouzlo Slavenských hřibů a vydejte se na nezapomenutelný výlet do přírody!
Čertovy hlavy
Dalším tipem je výlet do přírody u Želíz, kde na vás čekají úžasné monumentální skulptury! Nedaleko Liběchova se tyčí Čertovy hlavy, ohromné reliéfy dvou obřích hlav, které v polovině 19. století vytesal sochař Václav Levý. Tyto neuvěřitelné sochy, vysoké asi 9 metrů, jsou jedním z nejzajímavějších kousků českého umění.
K Čertovým hlavám se dostanete pohodlně po modré turistické značce, začínající z obecního úřadu v Želíz. A to není všechno! Hned poblíž se nachází jeskyně Klácelka, kde na vás čekají další skvosty – reliéfy slavných postav jako Jan Žižka a Prokop Holý.
Během procházky potkáte i zajímavosti, jako je had vytesaný do skály a Harfenice, žena s harfou. Objevte kouzlo tohoto místa a vydejte se na cestu plnou umění, historie a přírody – skvělý den je zaručen!
Zdroj foto: Google, autor: Martina Urbanová
Modlivý důl u Svojkova
Kouzelné údolí Modlivý důl také rozhodně stojí za návštěvu. Objevíte ho ukryté mezi pískovcovými skalami nedaleko Nového Boru. Původně známé jako Smolný důl, místo se proměnilo na poutní cíl plný pověstí. Legendy vyprávějí o lásce rytíře Jaroslava a dcery sládka, kteří tu tragicky zemřeli.
Modlivý důl je ideálním místem pro romantickou procházku nebo hezky strávené odpoledne s dětmi. Užívejte si krásnou přírodu a nezapomeňte se podívat na obnovenou křížovou cestu, která vás provede tímto fascinujícím údolím!
Stezka skalních reliéfů u obce Brniště
Poslední, ale neméně zajímavé dobrodružství je stezka mezi skalami u Lesního zátiší v Brništi, kde kdysi naši předci vozili povozy na pole. Dnes se tato malebná cesta proměnila v živou uměleckou galerii!
Na své cestě objevíte vše od jelena svatého Huberta, přes obří hlavu, až po reliéf anděla, a dokonce i nahou dívku či mořskou rybu! A to není vše – na stezce vás přivítá také vstupní brána z větví a další kreativní instalace.
Navštivte také skoro zapomenutou kapličku z roku 1810, která byla v rámci stezky zpřístupněna. Umělci zanechali v Brništi své stopy, a to je teprve začátek! Tato stezka je otevřená pro další projekty a umělecké nápady, které ji budou i nadále utvářet.