Značku Joma má hodně lidí spojenou s jiným sporty, než je běh. Fotbal, futsal, tam už jde mezi sportovci o zavedený pojem, běžci jej ale nejspíš na první dobrou nezmíní. Přitom Joma vyrábí velmi dobré modely na silnici i do terénu, za které navíc nevyhodíte majlant. Naopak, vzhledem ke kvalitě jde o velmi dobrý poměr cena/výkon.
Počátky firmy Joma sahají až do 60. let minulého století, na segment běžeckých bot se zaměřili v poslední dekádě. Zajímavé je, že ji najdete ve více než 120 zemích světa a dokonce se stala hlavním partnerem Českého atletického svazu.
Často se u běžců potkáte s předsudky, že jde o neznámou a neběžeckou značku. Tak co takhle pár předsudků pro jednou zbořit? Otestovali jsme silniční i trailové modely, které opravdu obstály.
Typickým znakem silničních běžeckých bot Joma je širší svršek, bez problémů tedy padnou většině běžců. Velikostně se nevymykají, takže můžete volit číslování, na které jste běžně zvyklí. Boty se pyšní kvalitním zpracováním, přitom cenovka se drží spíš níž, tedy pod úrovní podobných modelů zavedenějších značek.
Do testování jsme zařadili hned čtyři páry silniček. Každý model se hodí na trošku jiný styl běhu:
- objemovky R.Fenix - robustnější bota s vyšší hmotností, ale výbornou stabilitou, vhodná pro delší volné výklusy, výrazné tlumení, materiál ale drží dobře bez tendence k rychlému opotřebení,
- tempovky R.5000 - lehké silničky se slušným tlumením, pohodlný širší svršek bez pocitu stísněnosti, využití hlavně v závodech a při intervalových trénincích na dráze,
- univerzálky R.Hispalis - kompromis mezi R.Fenix a R.5000, dobrá návratnost energie, příjemné polstrování, ideální pro tréninky se změnami tempa,
- karbonky R.3000 - pohodlné boty s vloženým karbonovým plátem v mezipodešvi pro lepší impuls odrazu, závodní boty za slušnou cenu.
Ukázat silniční běžecké boty Joma
Dost už ale bylo silnice, pojďme se přesunout do terénu na nezpevněné stezky, kořeny a kameny. Stále více lidí prahne po běhání v přírodě, čímž roste i poptávka po adekvátních běžeckých botách, které vás v terénu nezklamou. A Joma se prosazuje i v této oblasti.
Obecným znakem trailovek od Jomy jsou, stejně jako v případě silniček, širší svršky, které zároveň poskytují dobrou oporu pro chodidlo ze všech stran. Materiál svršku i podešve je opravdu odolný a není náchylný k rychlému opotřebení. Především prošlápnutí tlumení jen tak nehrozí. Třetím společným pozitivem je příjemná cenovka - za rozumné peníze dostanete možná víc, než čekáte.
Jak se tedy projevily jednotlivé recenzované trailovky?
- TK.Kubor - robustní a stabilní v terénu, široký svršek, ale chodidlo dobře drží ze všech stran, vyšší tlumení vhodné i na delší trasy,
- TK.Sima - citlivější, lehčí a prodyšnější, dobré pro svižnější tempo, pořád solidní tlumení dobré i pro výklusy a fartleky (různé změny tempa v rámci tréninku),
- TK.Rase - kompromis mezi oběma předešlými modely, dobře drží v terénu, tlumení na vyšší úrovni, prostor v přední části, takže netlačí, vhodné i na outdoorové výlety, kdy ani po delší době není chodidlo stísněné.
Na závěr je potřeba zmínit ještě jeden společný znak trailových bot Joma - vyšší hmotnost. Firma zkrátka sází na robustnější konstrukci bot, které v terénu něco vydrží a zároveň poskytnou běžci adekvátní stabilitu a tlumení.
Ukázat trailové běžecké boty Joma